Forum de discuţii - întrebări / răspunsuri
|
[ Pune o întrebare ]
Categoria: Principal -> Intrebari adresate Primarului -> Intrebari adresate Primarului
Întrebări
| Intrebarea nr. 3175 din data: 18-04-2010 pusa de Iordache Adriana : · Buna ziua.Am ratat locuintele sociale de pe Tarafului .Cand si unde se vor mai oferii alte locuinte sociale sau macar teren pentru constructie .Sotul meu este somer iar eu lucrez 3 schimburi pentru 600 de ron si bonuride masa. Suntem tineri si nu avem acea sansa ca parinti nostrii sa incepem o viata, ei au avut de ales intre o casa sau un apartament la bloc pe care l-au achitat in 3 4 ani , dar noi? Noi suntem de plans
Intrebarea nr. 3172 din data: 16-04-2010 pusa de Deac Claudia : · Doresc sa stiu daca strazile Renasterii si Pasunii din cartierul Micalaca sunt in planul de modernizare. pe Renasterii, dupa cum stiti este si biserica si daca mergi pe drum ramai fara masina, iar pe trotuar iti rupi picioarele. deasemenea str. Pasunii nu are trotuare circulabile iar cei de la canal, nu stiu exact de cine apartin scurgerile din strada, dar apa ramane pe marginea drumului la fiecare ploaie si toate casele noastre sunt stopite, iar ca pieton ti-e frica sa nu faci baie imbracat ca si masinile merg ca la raliu.astept raspunsul dumneavoastra si va multumesc. Tot respectul pentru ce ati facut si faceti pentru Arad si aradeni
Intrebarea nr. 3168 din data: 14-04-2010 pusa de Navrady Eduard : · Buna ziua,
In calitate de cumparator al terenului si dezvoltator al blocului din Micalaca, Zona 300, doresc sa stiu cum putem intra in posesia unui exemplar al PUD-ului \"ZONA BILLA-LOCUINTE\", proiect nr. 209/2005 elaborat de SC ARH-DESIGN SRL, aprobat prin HCL nr. 298/21.12.2005?
Cu stima,
ing. Eduard Navrady
Intrebarea nr. 3162 din data: 10-04-2010 pusa de ilie marius marian : · Domnule Primar,in urma sesirarilor facute de mine atat telefonic cat si scris catre Politia Comunitara,in legatura cu disturbarea linistii publice si
gunoaielor pe care trebuie sa le suportam zi de zi de pe urma unor (oameni ai strazii)care si-au construit un adapost la o distanta foarte mica de geamul locuintei mele intr-un oras pe care Dumneavoastra il considerati European, cu parere de rau va relatez ca nu s-a rezolvat nimic pana in acest moment.INTREBAREA MEA CATRE DUMNEAVOASTRA ESTE URMATOAREA :PE CINE TREBUIE SA SESISEZ CA ACEASTA PROBLEMA SA SE REZOLVE? Va multumesc anticipat.
Intrebarea nr. 3153 din data: 31-03-2010 pusa de vlad valentin : · buna seara,
va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea dilema:
in data de 31.03.2010 ora 17.55 aflandu-ma la cimitirul Eternitatea am parcat masina Dacia Logan pentru 10 minute in afara carosabilului pe str.Poetului la poarta 2 a cimitirului.Cand am revenit am gasit o nota de constatare prin care mi se aducea la cunostiinta faptul ca am fost amendat de catre Politia Comunitara conform art.8 si se sanctioneaza conf.art 27 lit.d din hotararea Consiliului Local al Municipiului Arad nr 51/2005 cu amenda contraventionala de la 1000 ron pana la 2000 ron pentru ca am stationat pe \"DOMENIU PUBLIC\".Menionez ca nu exista nici un indicator ca ar fi domeniul public,privat sau de alta natura,eu stationand pe acostamentul drumului public pentru a nu incalca legea circulatiei.Articolele prevazute in nota de constatare se refera la accesul vehiculelor cu masa maxima autorizata mai mare de 3.5 to in zona A.
In zona nu exista nici un loc de parcare amenajat de Primaria Arad sau privat cu plata sau fara plata.
Are dreptul Politia Comunitara sa ma amendeze cu o suma asa de mare,fara nici un avertisment prealabil .Consider ca este un abuz din partea lor impotriva unui cetatean corect care nu a incalcat nici o regula.
Va multumesc si astept ajutorul dumneavoastra.
Cu stima Vlad Valentin
|
Răspunsuri
|
Intrebarea nr. 3175 din data: 18-04-2010 pusa de Iordache Adriana : · Buna ziua.Am ratat locuintele sociale de pe Tarafului .Cand si unde se vor mai oferii alte locuinte sociale sau macar teren pentru constructie .Sotul meu este somer iar eu lucrez 3 schimburi pentru 600 de ron si bonuride masa. Suntem tineri si nu avem acea sansa ca parinti nostrii sa incepem o viata, ei au avut de ales intre o casa sau un apartament la bloc pe care l-au achitat in 3 4 ani , dar noi? Noi suntem de plans
|
Raspuns din data de 27-04-2010 : Stimata doamna,
In conformitate cu prevederile OUG nr.74/28.06.2008 aprobata prin Legea nr. 84/08.04.2008 privind asigurarea fondului de locuinte sociale destinate chiriasilor evacuati din locuintele retrocedate fostilor proprietari, in cadrul strategiei de dezvoltare a fondului de locuinte, consiliile locale asigura fondul de locuinte necesar pentru acoperirea cerintelor pe plan local, avand prioritate cererile formulate de chiriasii evacuati sau care urmeaza sa fie evacuati din aceste locuinte. Pentru locuintele ramase nerepartizate ca urmare a lipsei de solicitari din partea persoanelor si/sau familiilor evacuate sau care urmeaza sa fie evacuate, modul de administare se stabileste prin hotararea consiliului local, fara schimbarea destinatiei date prin autorizatia de construire.
In conformitate cu aceste prevederi legale si Hotararea Consiliului Local al Municipiul Arad nr. 348/30.09.2009, s-au transmis in administrare Directiei de Dezvoltare si Asistenta Comunitara Arad un numar de 50 locuinte sociale pentru a fi repartizate altor categorii de solicitanti decat persoanele evacuate.
In cazul in care nu v-ati incadrat in perioada de depunere a dosarelor, care a fost publicata in mass-media locala, va recomandam sa urmariti perioada urmatoare de inscriere, in cazul in care vor ramane locuinte nesolicitate in urma predarii catre Consiliul Local al Municipiul Arad a celor 124 locuinte sociale din “Complexul de locuinte colective Sanicolaul Mic”, la finele acestui an.
Compartimentul Audiente
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3172 din data: 16-04-2010 pusa de Deac Claudia : · Doresc sa stiu daca strazile Renasterii si Pasunii din cartierul Micalaca sunt in planul de modernizare. pe Renasterii, dupa cum stiti este si biserica si daca mergi pe drum ramai fara masina, iar pe trotuar iti rupi picioarele. deasemenea str. Pasunii nu are trotuare circulabile iar cei de la canal, nu stiu exact de cine apartin scurgerile din strada, dar apa ramane pe marginea drumului la fiecare ploaie si toate casele noastre sunt stopite, iar ca pieton ti-e frica sa nu faci baie imbracat ca si masinile merg ca la raliu.astept raspunsul dumneavoastra si va multumesc. Tot respectul pentru ce ati facut si faceti pentru Arad si aradeni
|
Raspuns din data de 27-04-2010 : Stimata doamna,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
In functie de fondurile disponibile pe anul 2010, Primaria Municipiului Arad va programa si executa lucrari de reparatii a strazilor Renasteri si Pasunii.
Compartiment Audiente
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3168 din data: 14-04-2010 pusa de Navrady Eduard : · Buna ziua,
In calitate de cumparator al terenului si dezvoltator al blocului din Micalaca, Zona 300, doresc sa stiu cum putem intra in posesia unui exemplar al PUD-ului \"ZONA BILLA-LOCUINTE\", proiect nr. 209/2005 elaborat de SC ARH-DESIGN SRL, aprobat prin HCL nr. 298/21.12.2005?
Cu stima,
ing. Eduard Navrady
|
Raspuns din data de 22-04-2010 : Stimate domn,
Documentatia de urbanism PUD „Zona Billa – locuinte” aprobata prin HCLMA nr. 298/21.12.2005, are un caracter public si poate fi consultata la sediul Primariei Municipiului Arad, camera 49, de luni pana vineri intre orele 8,00-11,00 si 16,00 – 17,00.
Compartimentul Audiente
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3162 din data: 10-04-2010 pusa de ilie marius marian : · Domnule Primar,in urma sesirarilor facute de mine atat telefonic cat si scris catre Politia Comunitara,in legatura cu disturbarea linistii publice si
gunoaielor pe care trebuie sa le suportam zi de zi de pe urma unor (oameni ai strazii)care si-au construit un adapost la o distanta foarte mica de geamul locuintei mele intr-un oras pe care Dumneavoastra il considerati European, cu parere de rau va relatez ca nu s-a rezolvat nimic pana in acest moment.INTREBAREA MEA CATRE DUMNEAVOASTRA ESTE URMATOAREA :PE CINE TREBUIE SA SESISEZ CA ACEASTA PROBLEMA SA SE REZOLVE? Va multumesc anticipat.
|
Raspuns din data de 23-06-2010 : Stimate domn,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
Poliția Comunitară Arad a dat curs sesizării domnului ILIE MARIUS MARIAN, sesizare înregistrată și la Poliția Comunitară Arad. Având nevoie de aprobarea proprietarului terenului abia, după obținerea aprobării acestuia (lucru care a durat aproximativ 30 de zile) s-a putut trece la dezafectarea construcțiilor improvizate.
Astfel în data de 12.05.2010 a fost întreprinsă o acțiune împreună cu 5*.C. POLARIS M HOLDING S.R.L., în urma căreia au fost dezafectate adăposturile impovizate de oamenii străzii în spatele blocurilor ANL din Zona Micălaca —Est (locația indicată de dvs. în sesizarea formulată).
Compartiment Audiente
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3153 din data: 31-03-2010 pusa de vlad valentin : · buna seara,
va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea dilema:
in data de 31.03.2010 ora 17.55 aflandu-ma la cimitirul Eternitatea am parcat masina Dacia Logan pentru 10 minute in afara carosabilului pe str.Poetului la poarta 2 a cimitirului.Cand am revenit am gasit o nota de constatare prin care mi se aducea la cunostiinta faptul ca am fost amendat de catre Politia Comunitara conform art.8 si se sanctioneaza conf.art 27 lit.d din hotararea Consiliului Local al Municipiului Arad nr 51/2005 cu amenda contraventionala de la 1000 ron pana la 2000 ron pentru ca am stationat pe \"DOMENIU PUBLIC\".Menionez ca nu exista nici un indicator ca ar fi domeniul public,privat sau de alta natura,eu stationand pe acostamentul drumului public pentru a nu incalca legea circulatiei.Articolele prevazute in nota de constatare se refera la accesul vehiculelor cu masa maxima autorizata mai mare de 3.5 to in zona A.
In zona nu exista nici un loc de parcare amenajat de Primaria Arad sau privat cu plata sau fara plata.
Are dreptul Politia Comunitara sa ma amendeze cu o suma asa de mare,fara nici un avertisment prealabil .Consider ca este un abuz din partea lor impotriva unui cetatean corect care nu a incalcat nici o regula.
Va multumesc si astept ajutorul dumneavoastra.
Cu stima Vlad Valentin
|
Raspuns din data de 19-04-2010 : Conform Legii nr. 371/2004 privind înființarea, organizarea și funcționarea Poliției Comunitare, Poliția Comunitară are, printre altele, următoarele atribuții: "asigură ordinea și liniștea publică (...), previne și combate încălcarea normelor legale privind curățenia localităților și comerțul stradal, precum și alte fapte stabilite prin hotărâri ale consiliului local"(art. 7, lit a) și "constată contravenții și aplică sancțiuni contravenționale, conform legii, pentru încălcarea prevederilor legale referitoare la tulburarea ordinii și liniștii publice, curățenia localităților, comerțul stradal, protecția mediului înconjurător, precum și pentru faptele care afectează climatul social, stabilite prin lege, hotărâri ale consiliului local sau dispoziții ale primarului"(art. 7, lit f).
Cum fapte de natura celor prezentate de dvs, respectiv parcarea/staționarea pe "domeniul public sau privat al municipiului Arad a tuturor categoriilor de autovehicule" sunt interzise printr-o hotărâre de consiliu local - Hotărârea Consiliului Local al Municipiului Arad nr. 51/2005, republicată**, act care prevede și sancțiunile pentru încălcarea acestor norme - este de la sine înțeles că Poliția Comunitară are dreptul să aplice sancțiuni pentru
încălcarea prevederilor hotărârii menționate. Mai mult, are chiar obligația de a aplica aceste sancțiuni, inclusiv în situația prezentată, dvs. recunoscand de fapt că ati parcat autovehiculul pe domeniul public, fapt ce dovedește justețea măsurii sancționatoare aplicate de agentul nostru.
Compartimentul Audiente
|
Sus
|
|
|
|